SIK SORULAN SORULAR

Zihinsel Aritmetik (Mental Aritmetik) Neden Öğrenilmeli?

Çoğu insan “Elimizde hesap makinesi gibi aletler ve kolayluklar varken, zihinsel hesaplamalarla kendimizi ve çocuklarımızı yormaya ne gerek var?” diye sorabilir. Bu sorunun birinci bölümüne verilecek cevap şudur; Arabası olan çoğu insan sağlıklı kalabilmek için spor salonlarına veya açık koşu parkurlarına gidip koşmaktadır. O zaman bu insanlara da “Araba gibi bir kolaylık varken, neden koşarak kendinizi yoruyorsunuz?” diye sormak gerekir. Aynı mantıkla zihinsel aritmetik de beyni çalıştırarak zinde ve sağlıklı kalmasını sağlayan harika bir egzersizdir. Bilimsel araştırmalar sayılarla uğraşma ile beyin hücrelerinin uyarılması ve beyin gelişimi arasında direkt ilişki olduğunu göstermektedir.

Bu sorunun ikinci bölümü ise zihinsel aritmetiğin çocukları yorduğunu ima etmesidir. Bu doğru değildir. Okulda öğretilen zihinsel matematik teknikleriyle zihinsel aritmetik yapmaya kalkarsanız şüphesiz çok yorulursunuz ve işin içinden çıkamazsınız. Çünkü okulda öğretilen teknikler beynin sadece bir yarım küresini kullandırdığı için hem zordur, hem de beynin gelişmesine ve sinerji yaratmasına uygun değildir. Önemli olan zihinsel aritmetik işlemlerini beyni yormadan ve beyni geliştiren teknikleri kullanarak yapmaktır. İşte bu etapta Mega Hafıza™’nın tescilli “MEGA ARİTMETİK™” sistemi devreye girmektedir. Mega Aritmetik™ sistemi okulda öğretilen aritmetik teknikleriyle değil, beyni geliştiren ve beynin her iki yarım küresini aktif eden bir eğitim sistemidir.

MEGA ARİTMETİK NEDİR?
Mega Aritmetik™ Dünya Hafıza ve Zihinsel Matematik Olimpiyatları Başkanı Melik Duyar tarafından geliştirilmiş, çocukların beyin gelişimine uygun olan, beyne uygun zihinsel aritmetik teknikleriyle hafıza tekniklerini birleştiren ve beyinde sinerji yaratan çok özel bir zihinsel aritmetik öğretim sistemidir.

“Mega Aritmetik™”, zihinsel aritmetik veya diğer bir ifadeyle mental aritmetik kanalıyla, matematik alanında elde edilen zihinsel bir beceridir. Bu zihinsel beceri çocukların matematik yeteneklerini güçlendirerek geliştirmekte ve hesap makinesinden daha hızlı olarak zihinsel aritmetik işlemlerini doğru bir şekilde yapmalarını sağlamaktadır. Başlangıçta çocuklar Melik Duyar’ın geliştirdiği Paritmetik™ sistemiyle sadece on parmakla 1’den 99’a kadar saymayı öğrenerek, toplama ve çıkarma işlemlerini yapmayı öğrenmektedirler. Daha büyük sayılarla karmaşık işlemleri yapmak için daha sonra abaküsün en gelişmiş hali olan sorobanı kullanmaktadırlar. Bir sonraki etapta çocuklara parmaklarını ve sorobanı kullanmadan, hayal güçlerini kullanarak beyin gücüyle zihinsel aritmetik işlemlerini yapmaları öğretilmektedir. Bu etap yüksek bir konsantrasyon ve hayal gücü gerektirmektedir. Bu özel yetenek çocuğun zihinsel işlem becerilerine dayanmaktadır. Mega Aritmetik™ sistemiyle yapılan egzersizlerde beynin her iki yarım küresi de uyarılmakta ve beynin düşünme kapasitesi maksimum seviyeye çıkartılmaktadır.

Beynin Her iki Yarım Küresini Kullanarak İşlem Yapmak Nedir?
Hepimizin bildiği gibi beyin sağ ve sol olmak üzere iki yarım küreden oluşmaktadır. Beynin her iki yarım küresinin uzman olduğu faaliyetler farklıdır. Çoğu insan günlük yaşamda ve okul hayatında daha çok sol beyin küresini dominant olarak kullanmaktadır. Bunun nedeni okuldaki öğretim metotlarının daha çok sol beyni yoğun kullandıran ve beynin sağ yarım küresini çok az işin içine katan bir müfredat programı takip etmesidir. Bunun sonucu olarak da sağ beyin atıl kalmakta ve beynin bu bölümünde maksimum gelişme sağlanmamaktadır. Mega Hafıza™’nın geliştirdiği Mega Aritmetik™ sistemi işin içine beynin sağ yarım küresini de katmakta ve böylece beyin gelişimine ciddi bir katkıda bulunmaktadır.

 

Abaküs ve Soroban Nedir?

Abaküs yazarak hesaplama yöntemleri gelişmeden önce ve modern hesap makineleri bulununcaya kadar bir hesap makinesi gibi kullanılan bir hesaplama aracıdır. Abaküsün ilkel hali ilk olarak M.Ö. 2700-2300 yılları arasında Sümerliler tarafından kullanılmıştır. Yunanlı tarihçi Herodotus’a göre abaküs bir dönem Mısır’da da yoğun şekilde kullanılmıştır. Abaküs M.Ö. İran’da kullanılmış ve bu İran’dan Hindistan, Çin ve Roma İmparatorluğuna yayılmıştır. Bu alet Çin’de 900 yıla yakın bir süre hesaplama aleti olarak kullanılmıştır.

Çinden Japonya’ya gelen Abaküs küsüratlı işlemleri de yapacak şekilde yeniden düzenlenerek 1930’lu yıllarda yeni bir hale getirilmiş ve bu yeni abaküse “SOROBAN” adı verilmiştir. Modern hesap makinelerine rağmen abaküsün modern hali olan Soroban hale Japonya’da üretilmekte ve yaygın olarak kullanılmaktadır. Japonya’da Soroban halen okullarda matematik müfredatının içinde öğretilmektedir.

 

DİĞER TÜM SORU VE SORULARINIZ İÇİN BİZİ ARAYINIZ

KEMALPAŞA MEGA ARİTMETİK

878 18 86

Ziyaret Bilgileri
Aktif Ziyaretçi1
Bugün Toplam2
Toplam Ziyaret84211
Eğitimci Girişi